NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Френският художник Бруно Жорж Давид представя 101 свои творби в изложба в Ловеч
5665
Цветни аспекти

Френският художник Бруно Жорж Давид представя 101 свои творби в изложба в Ловеч

Френският художник Бруно Жорж Давид подреди изложба „Хоризонти“ със 101 творби в Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ в Ловеч. Представените творби в експозицията са от различни периоди в неговия живот - от основополагащия му период във Франция, в Прованс, Бретан и в региона на Париж, а след това и в периода, белязан от дългогодишни пътувания по света, особено в Източна Европа след падането на Берлинската стена, разказа Бруно Жорж Давид. „Откриването на тази изложба ме прави особено щастлив

| 27 Юни 2024, 19:59 ч.
Френският художник Бруно Жорж Давид представя 101 свои творби в изложба в Ловеч
Френският художник Бруно Жорж Давид представя 101 свои творби в изложба в Ловеч
Снимка © БТА

Френският художник Бруно Жорж Давид подреди изложба „Хоризонти“ със 101 творби в Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ в Ловеч. 

С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото“, съобщават от екипа.

„Тази изложба е не само празник на модерното изкуство, но и на разнообразието от стилове и творчески подходи“, разказват домакините. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени, са Тилман (Tilman), Ксавие ван Уелсен (Xavier van Walsen), Гунар Зил (Gunnar Zil), Бразо (Brazo), Касай Масана (Kasai Masana), Питър Робърт Кейл, Норман Геко (Norman Gekko).

От екипа на галерия „Риволи“ разказват, че идеята за нейното откриване се ражда от любовта на нейния създател към модерното изкуство - лекаря д-р Николай Болтаджиев. „Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство“

Алек Болдуин и съпругата му Хилария са поредното семейство, което създава собствен риалити формат, предаде Асошиейтед прес. 

Актьорът и продуцент, който има седем деца под 10-годишна възраст със съпругата си, обяви риалити шоуто за живота им като семейство. Работното заглавие е The Baldwins („Семейство Болдуин“) и ще излезе през 2025 г. по телевизионния канал TLC.

„Каним ви в нашия дом, за да преживеете възходите и паденията, доброто, лошото, дивото и лудото“, каза Болдуин във видеоклип, който сподели в Инстаграм. 

Във видеоклипа двойката се шегува, че Хилария ще обяви още една бременност. Тя обаче казва, че са приключили с децата, преди клипът да премине в хаотичен кадър, в който наследниците им крещят, а родителите се мъчат да ги съберат за групова снимка. 

Двойката сключва брак през юли 2012 г. и посреща първото си

На българското анимационно кино е посветен новият епизод на подкаста „Филмотечно“, съобщават инициаторите на проекта от Българската национална филмотека (БНФ).

„Разговаряме за първите стъпки в създаването на анимационно кино у нас и в какъв момент се появява то, съпоставено спрямо световните течения и тенденции. Кои са първопроходците в изграждането на българската анимационна школа и кои са личностите-емблеми, които спомагат за нейното развитие и утвърждаване. Сред имената, които ще засегнем в епизода, се нареждат Димитър Тодоров-Жарава, Тодор Динов, Зденка Дойчева, Радка Бъчварова, Стоян Дуков, Слав Бакалов, Иван Андонов, Анри Кулев, Николай Тодоров, Румен Петков, Весела Данчева… Списъкът е дълъг“, разказват от БНФ. 

Гост е проф. д-р Надежда Маринчевска – научен изследовател в областта на анимаци

На официална церемония в залата на Държавна опера Стара Загора тази вечер бяха раздадени наградите на единадесетото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024. За първи път тази година беше връчена и Награда на публиката. Зрителите на „Златната липа“ дадоха наградата чрез гласуване на „Уроците на Блага“ на режисьора Стефан Командарев. Наградата беше получена от актрисата Розалия Абгарян, която играе една от ролите във филма.

Наградата „Златна липа“ за най-добра женска роля получи актрисата Ели Скорчева за брилянтното си изпълнение във филма на Стефан Командарев „Уроците на Блага“. Така тя си тръгна с две статуетки от „Златната липа“, след като в първия ден получи и награда за цялостен принос в киното.

Наградата за най-добра мъжка роля журито присъди на синеокото момченце Янис Фриш, изпълнило главната роля във филма „Стиснати

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.

От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За

Представените творби в експозицията са от различни периоди в неговия живот - от основополагащия му период във Франция, в Прованс, Бретан и в региона на Париж, а след това и в периода, белязан от дългогодишни пътувания по света, особено в Източна Европа след падането на Берлинската стена, разказа Бруно Жорж Давид.

„Откриването на тази изложба ме прави особено щастлив. Не показва всички произведения, които съм създал, но се опитвам да събера различни периоди, разнообразни техники и инсталации, така че да привлека вниманието на публиката върху съвременния живот“, заяви творецът.

В Ловеч го е довел интересът да види езиковата гимназия, тъй като той в момента работи в такава в София.

„Нарекохме изложбата „Хоризонти“, защото посещението на една изложба отваря винаги хоризонти, всеки научава нещо, изгражда собствената си култура. Работата на един артист е и да променя вижданията през собственото. Споделянията на виждания поражда дискусии, което е най-интересното“, посочи художникът. 

По думите му за артистът е важно да надмине себе си, а за публиката да се пренесе в други светове, да види други хоризонти.

От 9 август до 10 септември всички жители и гости на град Панагюрище отново ще могат давидят оригинала на Панагюрското златно съкровище, съобщиха от Историческия музей в града. Последното му завръщане беше през ноември миналата година.

Деветте съда от тракийския сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Исторически музей в Панагюрище. Тя е изградена изцяло с дарителски средства на "Асарел - Медет" АД и проф. Лъчезар Цоцорков, меценат на културата, добавят още от музея, като припомнят, че целогодишно в залата трезор в музейния комплекс постоянно е експонирано копие на Панагюрското златно съкровище.

Панагюрското съкровище е открито през 1949 г. и се състои се от 9 златни предмета с общо тегло малко над 6 кг - ритони, кани-ритони, амфора и една фиала. Счита се, че съкровището е от края на четвърти началото на трети век пр. Хр. Съдовете са с различни изображен

Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година. 

Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.

Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява

Художничката Галина Шехирян ще представи в бургаската галерия "Пролет" своя нова самостоятелна изложба, озаглавена "Споделени пространства". Тя ще бъде открита на 8 август, съобщават от галерията.

Това е второто гостуване в галерия "Пролет" и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но видимо, все по-целенасочено, я вълнува живописната плоскост, пише в анонса за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев и допълва, че независимо от материала, в изложбата авторката показва дръзки съчетания на цветове или пастелни нюанси. "Завивайки по нейните спирали, трептейки по нейните шагренови повърхности, изгубвайки се в плетеницата от линии, изведнъж намираме пристан в някоя геометрична форма, за да отплаваме авантюристично в привидно плоското пространство, бълбукащо от вибрации", подчертава още той. 

Галина Шехирян е

Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.

Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.

В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.

Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".

На

Десет утвърдени художници и скулптори ще се включат за поредна година в международния международния пленер по живопис и скулптура "Светът е море 2024" в Поморие, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. В периода от 6-и до 12 септември в Народно читалище (НЧ) "Просвета 1888" в крайморския град, артистите ще развихрят своето творчество, което по-късно ще обединят в съвместна изложба.

В тазгодишното издание на "Светът е море" ще се включат артистите Албена Щеньовска – Еглоф, Ангел Минтов, Божидар Тонев, Валентин Узунов, Денилин Георгиев, Емил Бачийски, Мариела Маламат, Петър Маламат и Светла Радулова. Сред тях е и художничката Милена Казакова, участвала преди две години в пленера.

Създадените по време на пленера творби ще бъдат предоставени на фонда на Градската художествена галерия (ГХГ) "Дочко Стоев" под ръководството на Милчо Талев, който е сред иниц

Според директора на художествената галерия Валентин Узунов изкуството и пластичният език на изразяване на Бруно Жорж Давид е със силата на цветното преживяване на една незасъхваща палитра.

„Линията, до която стига погледът и в която се слива цялото творчество на автора в перспективи, кръгозор и невидими багри, е богатството да владееш изкуството на хоризонта. Срещата с изкуството му е съвременният поглед в изследването на натурата, на природата и абстрактното. Хоризонтът е отворен“, каза Узунов.

Бруно Жорж Давид е роден през 1960 г. в Тулон в семейство от бретонски и провансалски произход. От много ранна възраст започва да рисува върху множество опори (дърво, плажни камъчета, стари въжета) и да проектира произведения, базирани на рециклирани материали (стари будилници, пружини). На 13 години открива различните техники и практики на гваш, акварел, въглен, кръв, масло, акрил. Двадесетгодишен, започва кариера в рекламата, която го отвежда в около 50 страни, за да работи за големи френски и международни марки. През 2005 г. се завръща към скулптурата и живописта. 

Днес Бруно Жорж Давид живее в София и редовно участва в изложби и международни фестивали. 

Освен като художник, той е признат и в други дейности, по-специално по въпроси на комуникацията и застъпничеството на организираното гражданско общество, пише стихове и разкази. 

По инициативата на група ловчалии ще бъде издаден специален каталог с негови работи, а изложбата ще остане в галерията два месеца. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
5665
Цветни аспекти

Френският художник Бруно Жорж Давид представя 101 свои творби в изложба в Ловеч

„Откриването на тази изложба ме прави особено щастлив.Не показва всички произведения, които съм създал, но се опитвам да събера различни периоди, разнообразни техники и инсталации, така че да привлека вниманието на публиката върху съвременния живот“, заяви творецът.

| 27 Юни 2024, 19:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Френският художник Бруно Жорж Давид представя 101 свои творби в изложба в Ловеч
Френският художник Бруно Жорж Давид представя 101 свои творби в изложба в Ловеч
Снимка © БТА

Френският художник Бруно Жорж Давид подреди изложба „Хоризонти“ със 101 творби в Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ в Ловеч. 

Представените творби в експозицията са от различни периоди в неговия живот - от основополагащия му период във Франция, в Прованс, Бретан и в региона на Париж, а след това и в периода, белязан от дългогодишни пътувания по света, особено в Източна Европа след падането на Берлинската стена, разказа Бруно Жорж Давид.

С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото“, съобщават от екипа.

„Тази изложба е не само празник на модерното изкуство, но и на разнообразието от стилове и творчески подходи“, разказват домакините. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени, са Тилман (Tilman), Ксавие ван Уелсен (Xavier van Walsen), Гунар Зил (Gunnar Zil), Бразо (Brazo), Касай Масана (Kasai Masana), Питър Робърт Кейл, Норман Геко (Norman Gekko).

От екипа на галерия „Риволи“ разказват, че идеята за нейното откриване се ражда от любовта на нейния създател към модерното изкуство - лекаря д-р Николай Болтаджиев. „Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство“

Алек Болдуин и съпругата му Хилария са поредното семейство, което създава собствен риалити формат, предаде Асошиейтед прес. 

Актьорът и продуцент, който има седем деца под 10-годишна възраст със съпругата си, обяви риалити шоуто за живота им като семейство. Работното заглавие е The Baldwins („Семейство Болдуин“) и ще излезе през 2025 г. по телевизионния канал TLC.

„Каним ви в нашия дом, за да преживеете възходите и паденията, доброто, лошото, дивото и лудото“, каза Болдуин във видеоклип, който сподели в Инстаграм. 

Във видеоклипа двойката се шегува, че Хилария ще обяви още една бременност. Тя обаче казва, че са приключили с децата, преди клипът да премине в хаотичен кадър, в който наследниците им крещят, а родителите се мъчат да ги съберат за групова снимка. 

Двойката сключва брак през юли 2012 г. и посреща първото си

На българското анимационно кино е посветен новият епизод на подкаста „Филмотечно“, съобщават инициаторите на проекта от Българската национална филмотека (БНФ).

„Разговаряме за първите стъпки в създаването на анимационно кино у нас и в какъв момент се появява то, съпоставено спрямо световните течения и тенденции. Кои са първопроходците в изграждането на българската анимационна школа и кои са личностите-емблеми, които спомагат за нейното развитие и утвърждаване. Сред имената, които ще засегнем в епизода, се нареждат Димитър Тодоров-Жарава, Тодор Динов, Зденка Дойчева, Радка Бъчварова, Стоян Дуков, Слав Бакалов, Иван Андонов, Анри Кулев, Николай Тодоров, Румен Петков, Весела Данчева… Списъкът е дълъг“, разказват от БНФ. 

Гост е проф. д-р Надежда Маринчевска – научен изследовател в областта на анимаци

На официална церемония в залата на Държавна опера Стара Загора тази вечер бяха раздадени наградите на единадесетото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024. За първи път тази година беше връчена и Награда на публиката. Зрителите на „Златната липа“ дадоха наградата чрез гласуване на „Уроците на Блага“ на режисьора Стефан Командарев. Наградата беше получена от актрисата Розалия Абгарян, която играе една от ролите във филма.

Наградата „Златна липа“ за най-добра женска роля получи актрисата Ели Скорчева за брилянтното си изпълнение във филма на Стефан Командарев „Уроците на Блага“. Така тя си тръгна с две статуетки от „Златната липа“, след като в първия ден получи и награда за цялостен принос в киното.

Наградата за най-добра мъжка роля журито присъди на синеокото момченце Янис Фриш, изпълнило главната роля във филма „Стиснати

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.

От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За

„Откриването на тази изложба ме прави особено щастлив. Не показва всички произведения, които съм създал, но се опитвам да събера различни периоди, разнообразни техники и инсталации, така че да привлека вниманието на публиката върху съвременния живот“, заяви творецът.

В Ловеч го е довел интересът да види езиковата гимназия, тъй като той в момента работи в такава в София.

От 9 август до 10 септември всички жители и гости на град Панагюрище отново ще могат давидят оригинала на Панагюрското златно съкровище, съобщиха от Историческия музей в града. Последното му завръщане беше през ноември миналата година.

Деветте съда от тракийския сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Исторически музей в Панагюрище. Тя е изградена изцяло с дарителски средства на "Асарел - Медет" АД и проф. Лъчезар Цоцорков, меценат на културата, добавят още от музея, като припомнят, че целогодишно в залата трезор в музейния комплекс постоянно е експонирано копие на Панагюрското златно съкровище.

Панагюрското съкровище е открито през 1949 г. и се състои се от 9 златни предмета с общо тегло малко над 6 кг - ритони, кани-ритони, амфора и една фиала. Счита се, че съкровището е от края на четвърти началото на трети век пр. Хр. Съдовете са с различни изображен

Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година. 

Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.

Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява

Художничката Галина Шехирян ще представи в бургаската галерия "Пролет" своя нова самостоятелна изложба, озаглавена "Споделени пространства". Тя ще бъде открита на 8 август, съобщават от галерията.

Това е второто гостуване в галерия "Пролет" и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но видимо, все по-целенасочено, я вълнува живописната плоскост, пише в анонса за изложбата изкуствоведът Красимир Илиев и допълва, че независимо от материала, в изложбата авторката показва дръзки съчетания на цветове или пастелни нюанси. "Завивайки по нейните спирали, трептейки по нейните шагренови повърхности, изгубвайки се в плетеницата от линии, изведнъж намираме пристан в някоя геометрична форма, за да отплаваме авантюристично в привидно плоското пространство, бълбукащо от вибрации", подчертава още той. 

Галина Шехирян е

Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.

Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.

В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.

Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".

На

Десет утвърдени художници и скулптори ще се включат за поредна година в международния международния пленер по живопис и скулптура "Светът е море 2024" в Поморие, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. В периода от 6-и до 12 септември в Народно читалище (НЧ) "Просвета 1888" в крайморския град, артистите ще развихрят своето творчество, което по-късно ще обединят в съвместна изложба.

В тазгодишното издание на "Светът е море" ще се включат артистите Албена Щеньовска – Еглоф, Ангел Минтов, Божидар Тонев, Валентин Узунов, Денилин Георгиев, Емил Бачийски, Мариела Маламат, Петър Маламат и Светла Радулова. Сред тях е и художничката Милена Казакова, участвала преди две години в пленера.

Създадените по време на пленера творби ще бъдат предоставени на фонда на Градската художествена галерия (ГХГ) "Дочко Стоев" под ръководството на Милчо Талев, който е сред иниц

„Нарекохме изложбата „Хоризонти“, защото посещението на една изложба отваря винаги хоризонти, всеки научава нещо, изгражда собствената си култура. Работата на един артист е и да променя вижданията през собственото. Споделянията на виждания поражда дискусии, което е най-интересното“, посочи художникът. 

По думите му за артистът е важно да надмине себе си, а за публиката да се пренесе в други светове, да види други хоризонти.

Според директора на художествената галерия Валентин Узунов изкуството и пластичният език на изразяване на Бруно Жорж Давид е със силата на цветното преживяване на една незасъхваща палитра.

„Линията, до която стига погледът и в която се слива цялото творчество на автора в перспективи, кръгозор и невидими багри, е богатството да владееш изкуството на хоризонта. Срещата с изкуството му е съвременният поглед в изследването на натурата, на природата и абстрактното. Хоризонтът е отворен“, каза Узунов.

Бруно Жорж Давид е роден през 1960 г. в Тулон в семейство от бретонски и провансалски произход. От много ранна възраст започва да рисува върху множество опори (дърво, плажни камъчета, стари въжета) и да проектира произведения, базирани на рециклирани материали (стари будилници, пружини). На 13 години открива различните техники и практики на гваш, акварел, въглен, кръв, масло, акрил. Двадесетгодишен, започва кариера в рекламата, която го отвежда в около 50 страни, за да работи за големи френски и международни марки. През 2005 г. се завръща към скулптурата и живописта. 

Днес Бруно Жорж Давид живее в София и редовно участва в изложби и международни фестивали. 

Освен като художник, той е признат и в други дейности, по-специално по въпроси на комуникацията и застъпничеството на организираното гражданско общество, пише стихове и разкази. 

По инициативата на група ловчалии ще бъде издаден специален каталог с негови работи, а изложбата ще остане в галерията два месеца. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.